داوری کتاب‌ در دانشگاه تهران الکترونیکی شد

منصور نظام‌آبادی، مسئول سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به طراحی این سامانه اظهار کرد: سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه طراحی و بارگذاری شده است. مترجمان برای پیشنهاد چاپ کتاب و ارسال مدارک لازم، باید در بخش حساب کاربری پایگاه اینترنتی مؤسسه انتشارات ثبت‌نام کنند و در بخش ارسال اثر، اطلاعات لازم را درج و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. پیگیری اثر ارسال شده نیز از طریق این سامانه صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: پیش از طراحی این سامانه، اهل قلم باید آثار خود را برای داوری به‌صورت فیزیکی ارسال می‌کردند؛ اما در حال حاضر فایل آثار در سامانه بارگذاری می‌شود و در اختیار مسئول انتشارات قرار می‌‌گیرد. مسئول انتشارات نیز در مرحله بعد متن را به مسئول مربوطه ارسال می‌کند و ویراستاران نیز متن کتاب را از طریق سامانه دریافت می‌کنند.

نظام‌آبادی افزود: فرآیند داوری در این سامانه صورت می‌گیرد و صاحبان آثار با کد اختصاصی خود می‌توانند جریان داوری را دنبال کنند؛ اما نویسندگان از هویت داوران بی‌اطلاع‌ هستند.

مسئول سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران گفت: با طراحی این سامانه جریان آمارگیری به سهولت صورت می‌گیرد و صاحبان آثار سریع‌تر از جریان داوری آگاه می‌شوند. سامانه موجب شده تا هزینه پست و کپی حذف شود اما تا زمان آشنایی کامل مولفان و مترجمان با این سامانه، روال قبلی به‌صورت موازی ادامه دارد.

نظام‌آبادی اظهار کرد: دانشگاه تهران نخستین ناشری است که به طراحی سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب اقدام کرده است؛ البته از دو سال گذشته مقالات و نشریات دانشگاه به‌صورت الکترونیکی دریافت و بررسی می‌شود.