درس‌های انقلاب بر مبارزات مردم منطقه نقش داشته است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی چهره سال هنر انقلاب شامگاه جمعه (25 فروردین‌ماه) همزمان با آخرین روز این هفته با حضور آیت‌الله سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، دکتر فاضل نظری، معاون هنری حوزه هنری و جمعی از هنرمندان در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

خاموشی گفت: بعد از گذشت چند دهه از انقلاب اسلامی آثار قابل توجهی در زمینه‌های مختلف از جمله مبارزه با استکبار را مشاهده می‌کنیم که مقاومت‌ها تا چقدر تاثیرگذار بوده و درس‌های انقلاب تا چه میزان بر مبارزات مردم منطقه نقش داشته است.

رشد شمارگان کتاب‌های ادبیات انقلاب
وی ادامه داد: مقاومت مردم سوریه، لبنان و عراق در مقابل اسرائیل و دشمنی با دشمنان هر روز رو به فزونی است و شهیدان به‌عنوان سلسله جنبان این انقلاب در روش مدافعان حرم تبلور یافته است. هنرمندان با پافشاری و صداقت در راه انقلاب اسلامی هنر خود را معطوف می‌‌کنند و در این مسیر هنر انقلاب رشد و بالندگی داشته است. تقدیر از هنرمندان از سوی حوزه هنری در قالب معرفی چهره سال هنر انقلاب موجب شده تا نسل جدید انقلاب در عرصه‌های مختلف موفقیت‌های خود را نشان دهند اگر از آثار قلمی بپرسیم باید گفت شمارگان کتاب‌های حوزه انقلاب و دفاع‌مقدس افزایش پیدا کرده است.

جایگاه ویژه‌ آثار حوزه هنری در منطقه
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: کتاب‌های شعر حوزه انقلاب از پرحلقه‌ترین آثار است. دیگر آثار هنری از جمله سینمایی و تجسمی نیز رشد قابل توجهی داشته است. تنویر و توزیع این آثار که بر ترویج هنر انقلابی تاکید می‌کند نمونه عمل صالح است.

خاموشی اظهار کرد: رابطه با دیگر کشورها در حال تقویت است. حزب‌الله لبنان از آثار تولیدی حوزه هنری استقبال می‌کند به‌عنوان نمونه نشریه “شیراز» در بین ادیبان و هنرمندان عرب‌زبان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به‌طوری که آن‌ها معتقدند این نشریه توانسته خلاء در این بخش را برطرف کند.

ارتقای استاندارد‌های ادبیات انقلابی
مؤمنی شریف نیز گفت: در هفته هنر انقلاب اسلامی، از هنر متعالی بسیار صحبت شده است. امیدواریم در زمان خودش شنیده شود. معرفی چهره سال هنر انقلاب اسلامی مقوله بسیار مهمی است که به آن واقف هستیم. در سال گذشته ادبیات هنر انقلاب، مخاطبان جدید پیدا کرد. به‌ویژه شاهد درخشش این ادبیات در بین نوجوانان بودیم. هنرمندان در این عرصه استانداردها را ارتقا داده‌اند. در سال گذشته همچنین ادبیات هنر انقلاب به‌ویژه در منطقه درخشش خاصی پیدا کرد که امیدواریم ادامه پیدا کند. هنر انقلاب، از فطرت برخاسته و بر دل می‌نشیند.

رئیس حوزه هنری با اشاره به دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی به هنر انقلاب افزود: هنر انقلاب اسلامی از نعمت دیده‌بان بصیر با چشمانی تیزبین برخوردار است. رهبر معظم انقلاب اسلامی از نخستین افراد مشوق تولیدکننده عرصه هنر انقلاب هستند. ایشان علاوه بر حوزه هنر از فعالیت‌های هنری در ابعاد ملی نیز حمایت می‌کنند.

جبهه هنر انقلاب دچار ناهماهنگی است
مومنی شریف با انتقاد از فقدان هماهنگی در بین هنرمندان انقلابی ادامه داد: در جبهه هنر انقلاب، هماهنگی اندک است به‌عبارت دیگر در عرصه معرفی و گاه در فهم درست آثار دچار ناهماهنگی هستیم.

وی درباره فرایند انتخاب چهره سال هنر انقلاب گفت: در انتخاب چهره سال هنر انقلاب، اجماع نخبگانی وجود داشت. نزدیک به 60 نفر از استادان دانشگاه، مدیران فرهنگی و صاحبنظران در انتخاب چهره سال هنر انقلاب مشارکت داشتند. از بین 13 نفر شامل محمدرضا بایرامی، ابراهیم حاتمی‌کیا، حمید حسام، سیدمحمود رضوی، حسن روح‌الامینی و سیدمسعود شجاعی طباطبایی، بهناز ضرابی‌زاده، نادر طالب‌زاده، همچنین ابوالقاسم طالبی، فرهاد عظیمیان، محمدرضا مهدویان، مهدی نبویان و محمدرضا ورزی پنج نفر با شاخص‌های گفتمان انقلاب اسلامی از جمله عدالت، آزادگی، دفاع از مظلوم و تاریخ انقلاب و جریان‌سازی نهایی شدند. چهره سال هنر انقلاب اسلامی در همه فرایند رأی‌گیری بیشترین آراء را به خود اختصاص داد.

در این آیین از سه هنرمند فقید احمد عزیزی، حمید سبزواری و سعید کشن‌فلاح با اهداء تندیس ویژه هفته هنر انقلاب به خانواده آن‌ها تجلیل شد.