رسالت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایجاد پل میان نسل دیروز و امروز است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دکتر سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه دکتر محقق‌ و حسن بلخاری که یکشنبه 27 فروردین در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، گفت: اگر این سرزمین در جغرافیای فرهنگی می‌درخشد به‌دلیل سرمایه‌های انسانی آن است. اسطوره‌هایی در این جغرافیا زیست کرده‌اند که مانایی این سرزمین را رقم زدند. ما مدیون حافظ، سعدی، فردوسی، ابن‌سینا و … هستیم و اگر امروز نسل جوان هویت دارد به‌دلیل سرمایه‌ها و ریشه‌های آن‌هاست. باید ادعا کنیم که این سرزمین از ریشه‌های پرخروش و پرجوشش بهره‌مند باشد. ما باید در عرصه مفاخر فعال‌تر باشیم؛ مفاخری که تداوم و حیات یک جامعه را تضمین می‌کند.

وی افزود: وقتی از تاریخ و تمدن سخن می‌گوییم در واقع از اسطوره‌های آن دم می‌زنیم. سرمایه‌هایی که بیش از هر روز به آن نیازمند هستیم و اگر با شکاف نسلی مواجه هستیم یک دلیل این شکاف دور ماندن نسل جوان از سرمایه‌ها و اسطوره‌های کشور است. رسالت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایجاد کردن یک پل میان نسل دیروز و امروز است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما برای بقای کشور نیازمند توجه به مفاخر و سرمایه‌های کشور هستیم. اصلی که بنده در سه سال حضور در کتابخانه ملی دنبال کردم و این مهم را در صدر توجه قرار دادم. ضمن اینکه در همه این نکوداشت‌ها دکتر محقق به‌عنوان یک سخنران ثابت حضور داشتند بنابراین تقاضا دارم عزیزانی که مسئولیت امروز انجمن را قبول می‌کنند مسیر دکتر محقق را با‌سرعت و شتاب بیشتری دنبال کنند تا روزی که مفاخر در میان نیستند به جای آنکه حسرت بخوریم خوشحال باشیم که در اندازه کوچکی توانسته‌ایم برای آنها نکوداشت برگزار کنیم.

صالحی امیری، اعضای هیات امنای جدید آثار و مفاخر فرهنگی به ترتیب زیر اعلام کرد: حجت‌الاسلام جوادی آملی، مهندس مهدی حجت، دکتر اصغر دادبه، دکتر مهدی محقق و دکتر حسن بلخاری به‌عنوان مدیرعامل جدید.