رونق شیخ در بازار کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بازار فروش کتاب‌های حوزه علوم انسانی در هفته گذشته با استقبال از کتاب “قلندر و قلعه» نوشته سید یحیی یثربی همراه بود. این اثر که از سوی نشر قو روانه بازار کتاب شده، روایتی رمان گونه و کمی آمیخته به تخیل بر اساس زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی است. نویسنده در این کتاب که جنبه زندگینامه‌ای آن دقیق است، به نحوه شکل‌گیری ذهنیت شیخ شهاب‌الدین از کودکی و تأثیرپذیری او از معلمان و استادانش پرداخته است. در این داستان تا حدی دیدگاه‌های فلسفه سهروردی به زبان ساده آمده است و اساس این نوشته راه و رسم سلوکی اوست که میراث حکما، علما و فرزانگان است.

همچنین کتاب “تغییر مذهب در ایران؛ دین و حکومت امپراتوری صفویه» اثر ریولا جوردی ابی صعب، استاد تاریخ اسلام در موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک‌گیل کانادا، که با ترجمه رفعت خواجه‌یار از سوی انتشارات تمدن علمی منتشر شده، جایگاه دوم فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های علوم انسانی را به خود اختصاص داده است. این کتاب تحقیق و بررسی پرسش‌هایی درباره امپراتوری، ملت، جامعه مذهبی و تغییر، رهبری روحانیت و روابط بین مسلمانان، ارامنه و یهودیان در عصر صفوی است. چرا که در روایتگری‌های اخیر از روحانیت مسلمان و اسلام انقلابی و ارتباط آن‌ها با جامعه ایران، چه ایرانیان و چه ملت‌های عرب و مسلمان، به‌طور یکسان، دوره صفویه (1501- 1736 م) را در جایگاه مرکزی قرار می‌دهند.

جایگاه سوم این فهرست نیز به کتاب “جستارهایی در باب عشق» نوشته آلن دوباتن با ترجمه گلی امامی از نشر نیلوفر اختصاص دارد که نویسنده در این اثر، “عشق» را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.

“هنر شفاف اندیشیدن» نوشته رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی‌پور از نشر چشمه، “غرب چگونه غرب شد» نوشته صادق زیباکلام از نشر روزنه، “درمان شوپنهاور» نوشته آروین یالوم با ترجمه حمید طوفانی از نشر ترانه، “اثر مرکب» نوشته دارن هاردی با ترجمه لطیف احمدپور و میلاد حیدری از نشر شریف، “پدر پولدار، پدر بی‌پول» نوشته رابرت کیوساکی با ترجمه مامک بهادرزاده از نشر پیک آوین، “مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان با ترجمه بهرنگ رجبی از نشر چشمه و “بیشعوری» نوشته خاویر کرمنت با ترجمه محمود فرجامی از نشر تیسا از دیگر آثار پرفروش حوزه علوم انسانی در هفته سوم فروردین ماه بودند.

ردیف
عنوان
نویسنده/ مترجم
ناشر
قیمت (تومان)
درباره کتاب

1
قلندر و قلعه
سید یحیی یثربی
قو
18000
روایتی رمان‌گونه از زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی

2
تغییر مذهب در ایران
ریولا جوردی ابی صعب/ رفعت خواجه‌یار
تمدن علمی
24500
پرسش‌هایی درباره امپراتوری، ملت، جامعه مذهبی و تغییر، رهبری روحانیت در عصر صفوی

3
جستارهایی در باب عشق
آلن دوباتن/ گلی امامی
نیلوفر
14000
دوباتن در این کتاب عشق را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد

4
هنر شفاف اندیشیدن
رولف دوبلی/ عادل فردوسی‌پور
چشمه
25000
اثری درباره مدیریت روابط و روان‌شناسی خطاهای رفتاری

5
غرب چگونه غرب شد
صادق زیباکلام
روزنه
17500
سیر تحولات سیاسی و اجتماعی در غرب

6
درمان شوپنهاور
اروین یالوم/ حمید طوفانی
ترانه
20000
آشنایی با بسیاری از تکنیک های درمانگران به روایت اروین یالوم

7
اثر مرکب
دارن هاردی / لطيف احمد‌پور، ميلاد حيدری
شریف
15000
راه‌های رسیدن به موفقیت و جهشی بزرگ در زندگی

8
پدر پولدار، پدر بی پول
رابرت کیوساکی/ مامک بهادر زاده
پیک آوین
24000
درس‌هایی که ثروتمندان برای کسب پول به فرزندانشان می‌دهند

9
مردم در سیاست ایران
یرواند آبراهامیان/ بهرنگ رجبی
چشمه
14000
پنج پژوهش در مورد نقش و جایگاهِ مردم در سیاست

10
بیشعوری
خاویر کرمنت/ محمود فرجامی
تیسا
12000
شناخت و درمان خطرناک ترین بیماری تاریخ به نام “بیشعوری»

این گزارش بر اساس آمار فروش کتاب‌فروشی‌های شهر کتاب مرکزی، شهر کتاب ابن‌سینا، شهر کتاب شهید بهشتی، چشمه‌(کریمخان)، افق، امیرکبیر، دف، مرکز، جیحون و همیشه، تنظیم شده است.

* اینجا بخوانید
پرفروش‌های حوزه علوم انسانی در هفته دوم فروردین ماه (اینجا)