فیلم‌های مستند از مفاخر تهیه و از صدا و سیما پخش شود

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دکتر سیدرضا صالحی‌امیری یکشنبه (27 فروردین) در مراسم تودیع و معارفه رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت: از عزیزانی که در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی قبول مسئولیت کردند انتظار دارم که علاوه بر شناسایی و نکوداشت و بزرگداشت مفاخر کشور به آثار آنها نیز توجه لازم را داشته باشند. حضور مهندس حجت فرصت خوبی است تا آثار و ساختمان‌های قدیمی نیز در حوزه توجه این انجمن قرار بگیرد.

وی افزود: همچنین باید علاوه بر برگزاری مراسم بزرگداشت به تهیه فیلم‌های مستند از مفاخر و پخش آنها از صدا و سیما و شبکه‌های خارجی تلاش لازم صورت بگیرد. همچنین باید مسیری انتخاب شود تا مفاخر و اسطوره‌های ایران فراملی و به جهانیان نیز شناسانده شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حال حاضر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکانات خوبی برای ترجمه آثار مفاخر کشور وجود دارد که باید از این امکانات استفاده کرد تا مفاخر را به جهانیان بشناسانیم. ضمن اینکه در مراسم‌ نکوداشت لازم است تندیس چهره‌های مورد تقدیر ساخته و در شهرهای مختلف نصب شود تا نسل جدید نسبت به اسطوره‌های خود شناخت کافی را پیدا کند.

صالحی‌امیری اظهار کرد: با وجود اینکه انجمن آثار مفاخر فرهنگی به ریاست دکتر سیدمهدی محقق نکوداشت‌ها و بزرگداشت‌های بسیاری درباره مفاخر کشور برگزار کرده با این وجود هنوز چهره‌های بسیاری ناشناخته مانده که انجمن باید نسبت به معرفی آنها اقدام کند. اگرچه مدیریت جدید انجمن به دکتر حسن بلخاری سپرده شده است اما هنوز دکتر محقق در هیأت مدیره انجمن حضور دارند و هدف از این تغییرات گردش چهره‌هاست تا به وظایف انجمن در همان مسیر قبلی شتاب بیشتری داده شود.