قزلی: دنبال همگرایی اهالی ادبیات ایران و افغانستانیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مهدی قزلی در حاشیه نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران که به همت رایزنی کشورمان در کابل برگزار شد، با ابراز خرسندی از دیدار دوباره شاعران، نویسندگان و اندیشمندان کشور میزبان اظهار داشت: بنیاد شعر و ادبیات داستانی که برگزارکننده جشنواره بین‌المللی شعر فجر و جایزه ادبی جلال آل‌احمد است، بخش ویژه افغانستان را در دوره‌های اخیر این دو برنامه گنجاند تا همگرایی تازه‌ای بین شعرا و نویسندگان دو کشور به وجود آورد.

وی ادامه داد: در این دو برنامه مهم ادبی حوزه زبان فارسی، جایگاه ویژه‌ای در اختیار اهالی ادبیات افغانستان قرار گرفت و دبیر جشنواره شعر فجر نیز از بین شاعرانی انتخاب شد که هموطن شما بود، اما شاعران ایرانی زیادی، افتخار شاگردی‌اش را دارند.

در این مراسم، مهدی قزلی، لوح تقدیری را که به امضای سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده بود، به نمایندگی از وی به استاد حیدری وجودی، خادم زبان فارسی تقدیم کرد و گفت: او از سرمایه‌های زبان و ادبیات پارسی است و افتخار می‌کنم که من در آیین تجلیل از او حضور دارم.

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در ادامه این مراسم، جوایز و نشان‌های شاعران افغانستانی که امکان حضور در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره شعر فجر را نیافته بودند، را به آنان اهدا کرد.

در این مراسم و عصر شعری که در کابل برگزار شد، استاد رهنورد زریاب (برگزیده بخش ویژه افغانستان در نهمین جایزه جلال آل‌احمد)، همچنین قنبرعلی تابش، روح‌الامین امینی و عفیف باختری، برگزیدگان بخش ویژه افغانستان جشنواره شعر فجر و مهتاب ساحل، نامزد این بخش که اسفندماه گذشته در اختتامیه جشنواره شعر فجر در مشهد حاضر شده بودند، حضور داشتند.

در عصر شعر شاعران افغانستان، سودابه امینی، شاعر و عضو هیات علمی جایزه پروین اعتصامی نیز شعرخوانی کرد و قزلی به سئوالات ادیبان کشور افغانستان در خصوص بخش ویژه افغانستان در یازدهمین جشنواره شعر فجر پاسخ داد.