لزوم توجه به رقابت صنفی در کنار تولید کتاب ملی دندانپزشکی

خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)- سیدامین‌ امامی‌زاده، مدیر‌مسئول انتشارات رویان‌پژوه، ناشر تخصصی حوزه دندانپزشکی: در دنیای امروز که علم به سرعت رو به پیشرفت است، کشور ما هر ساله شاهد پیشرفت‌های فراوانی در علم، به‌ویژه در علم پزشکی و دندانپزشکی بوده است.

طرح تدوین و انتشار کتاب‌های ملی در حوزه دندانپزشکی یکی از این پیشرفت‌ها در چند سال اخیر در سیستم آموزشی بوده که از سوی مسئولان شورای آموزش وزارت بهداشت صورت گرفته و در حال انجام است که البته مخالفان و موافقانی هم در پی داشته است.

از آنجایی که دانشجویان و داوطلبان آزمون دستیاری در سال‌های قبل از منابع دیگری که حاصل ترجمه کتاب‌های منتشره خارجی بوده، برای آمادگی امتحان استفاده می‌کردند، یکباره با منابع و کتاب‌های ملی جدید مواجه شده و برنامه‌ریزی مطالعه آن‌ها تغییر کرده و دچار مشکلاتی شده‌اند.

من روزانه با تعدادی از این دوستان برخورد دارم که بیشتر نگرانی‌های آن‌ها از تغییر مجدد و حذف و اضافه شدن منابع است. نکته مثبتی که در این طرح واضح است کار گروهی آن است که بی‌تردید جمع کردن و هدایت تیم علمی در نگارش، تهیه و تولید این حجم از کار بسیار دشوار و ستودنی است.

به نظر می‌رسد، مهم‌ترین سیاست در تدوین کتاب‌های ملی، بومی کردن منابع و تحول در سیستم آموزش دندانپزشکی کشور بوده است؛ اما سیاستگزاران در این طرح نباید مساله رقابت بین ناشران که سعی در ارائه بهترین آثار تالیفی و ترجمه از نویسندگان و صاحبنظران رشته دندانپزشکی را دارند نادیده بگیرند و فضای رقابتی را از بین ببرند.

در چند سال اخیر رقابت بین ناشران بر سر ترجمه منابع جدید به زبان فارسی و تالیفات بسیار زیاد شده است و مخاطبان حق انتخاب کتابی را دارند که از تالیف و ترجمه‌ای روان، صحیح و دقیق برخوردار باشد و این انگیزه و رقابتی می‌شود بین مولفان، مترجمان و ناشران برای ارائه بهترین آثار.

حال اگر کتاب‌های ملی با مشارکت بخش خصوصی انجام گیرد، مطمئنا در کیفیت تولید، معرفی و توزیع آن در کشور و حتی کشورهای همسایه تاثیرات بسیار مثبتی خواهد داشت. می‌توان کتاب‌های بیشتری از تالیفات استادان و صاحبنظران به چاپ رساند که با انتخاب بهترین اثر به غنای کتاب‌های ملی افزود؛ از آنجایی که در دستگاه‌های دولتی محدودیت‌های قانونی وجود دارد، پخش و توزیع کتاب راحت‌تر و دسترسی به کتاب در کل کشور آسان‌تر خواهد بود؛ از نظر فعالیت فرهنگی و اقتصادی هم ناشران این حوزه فعال خواهند ماند.