محمدمهدی اصفهانی استاد برجسته علوم پزشکی درگذشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت طی پیامی درگذشت دکتر محمدمهدی اصفهانی یکی از اساتید برجسته علوم پزشکی کشور را تسلیت گفت.

وی در بخشی از این پیام آورده است: “با کمال تأسف و با نهایت اندوه، جامعه پزشکی یکی از بزرگترین و بااخلاق‌ترین اساتید خود یعنی استاد وارسته جناب آقای دکتر محمد مهدی اصفهانی را در سالروز وفات حضرت زینب کبری از دست داد.

استاد دکتر اصفهانی که از نامداران بی نام و نشان عرصه طب و از احیاگران طب سنتی ایرانی اسلامی در مسیر اصولی و درست در عصر حاضر بود، در طول عمر گرانقدر خود، لحظه‌ای از امر مهم تربیت و آموزش پزشکان و دانشجویان غافل نبوده و از این مجرا، حق بزرگی به گردن جامعه پزشکی کشور دارد.»

دکتر محمد مهدی اصفهانی استاد ممتاز و پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی ایران و استاد پژوهشگر برجسته حوزه قرآن و طب وزارت بهداشت‏ بود که به دنبال بیماری گوارشی در روزهای گذشته، در حالت کما به سر می‌برد و شب گذشته ۲۳ فروردین ماه ۹۶ دار فانی را وداع گفت.

وی همچنین رئیس مرکز تحقیقات قرآن، حدیث و سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و برگزیده بخش پژوهشی چهره‌های قرآنی وزارت بهداشت در سال ۹۵ بود.

اصفهانی از پژوهشگران برجسته در زمینه پژوهش‌های “قرآن و سلامت» بود که بیش از ۴۵ کتاب در زمینه‌های گوناگون به رشته تحریر درآورد و سال گذشته نیز به عنوان چهره برتر قرآنی وزارت بهداشت در حوزه پژوهش انتخاب شد.

مرحوم محمدمهدی اصفهانی، دارای دکتری در علوم تندرستی؛ فوق لیسانس علوم بهداشتی در تغذیه؛ لیسانس علوم تغذیه و شیمی مواد غذایی؛ گواهینامه طب شرقی و اسلامی است.

رئیس گروه برنامه‌ریزی علوم پزشکی، معاونت آموزشی وزارت بهداشت؛ سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب؛ مشاور وزیر بهداشت در امور طب اسلامی؛ عضو: بورد طب سنتی، بورد اخلاق پزشکی، بورد تاریخ علوم پزشکی؛ کمیته های اخلاق پزشکی و اخلاق در پژوهش‌های پزشکی، بازشناسی، مقدمه نویسی و احیاء کتب و رسائل مرتبط با طب سنتی و طب اسلامی متجاوز از ۱۹۰۰ مورد از مهم‌ترین فعالیت‌های این استاد دانشگاه است.

از دیگر دستاوردهای محمدمهدی اصفهانی می‌توان به دریافت جایزه جشنواره آموزشی شهید مطهری(۱۳۸۸)؛ جایزه استاد نمونه کشوری(۱۳۹۰)؛ جایزه اخلاق پزشکی در چهاردهمین جشنواره ابن سینا(۱۳۹۱) اشاره کرد.