پادشاه‌ بی‌تربیت‌ها در راه است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پنجمین جلد از مجموعه طنز “جزیره‌ بی‌تربیت‌ها» به قلم شهرام شفیعی به تازگی از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. این مجموعه شامل داستان‌هایی است که در قالب طنز برای گروه‌های سنی “ج» و “د»(سال‌های چهارم دبستان تا دوره اول دبیرستان) تولید شده است.

نخستین جلد این مجموعه سال 1389 منتشر شد و طی این سال‌ها در شمار پرمخاطب‌ترین کتاب‌های مراکز کانون پرورش فکری قرار گرفت. جلد دوم این مجموعه نیز سال 1391 به چاپ رسید. سومین جلد این مجموعه، فروردین 1393 و چهارمین جلد آن سال 1394 منتشر شد.

جلد پنجم نیز مجموعه‌ای از هشت داستان مجزاست و مانند سایر جلدها کار تصویرگری‌اش را ندا عظیمی بر عهده داشته است.

مجموعه “جزیره بی‌تربیت‌ها» حکایت خانواده سلطنتی بی‌تربیت‌ها است که سال‌هاست در کاخی که حالا به موزه تبدیل شده زندگی می‌کنند و این موزه حالا محل بازدید مردم است که هر روز تعداد زیادی به آنجا می‌روند و این بار این کاخ‌نشینان نه از بابت حکمرانی و سلطنت بلکه برای کار و امرار معاش در این کاخ زندگی می‌کنند و هرکدام از این شاهزادگان وظایف و مسئولیت‌هایی خاص در کاخ دارند، مثلا پادشاه سرایدار کاخ و ملکه آشپز کاخ است و … . قهرمان داستان، پسر بچه‌ 10 ساله‌ای است که همراه با خانواده خود و عموی پدرش که پادشاه جزیره است، در جزیره بی‌تربیت‌ها زندگی می‌کند و ماجراهایی برایشان رخ می‌دهد.

هر کدام از جلدهای این مجموعه شامل هشت داستان مجزا به صورت اپیزودیک است؛ در همه داستان‌ها شخصیت‌ها و فضای داستان مشترک است اما ماجراهای متفاوتی رخ می‌دهد.

طبق گفته شهرام شفیعی، قرار بود “جزیره بی‌تربیت‌ها» مجموعه‌ای 10 جلدی باشد که به تدریج از سوی کانون پرورش فکری منتشر شود، اما بر اساس قرارداد جدیدی که بین نویسنده و ناشر منعقد شده است، جلد پنجم “جزیره بی‌تربیت‌ها» آخرین جلدی است که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری منتشر می‌شود و پنج جلد دیگر این مجموعه با عنوانی جدید به نام “پادشاه بی‌تربیت‌ها» از سوی انتشارات شهر قصه چاپ خواهد شد.

به گفته این طنزنویس، شخصیت‌ها و فضای داستانی “پادشاه بی‌تربیت‌ها» مانند مجموعه “جزیره بی‌تربیت‌ها»، همراه با کمی تغییرات است و جلد نخست این مجموعه نیز به زودی از سوی انتشارات شهر قصه منتشر خواهد شد.

شفیعی همچنین از اتمام نگارش چهار جلد بعدی مجموعه “پادشاه بی‌تربیت‌ها» خبر داد و گفت: جلد دوم این مجموعه تا پایان سال جاری روانه کتاب‌فروشی‌ها می‌شود. سایر جلدها را نیز به تدریج به ناشر تحویل می‌دهم.

این نویسنده همچنین بیان کرد: چندی پیش در مجتمع نمایشگاهی و فروشگاهی انتشارات سوره مهر یک میز دائمی و اختصاصی با عنوان “لانه دارکوب حواس‌پرت» ایجاد شده که همه آثار من در آنجا عرضه شده است.

شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان، سال1349 در تهران متولد شد. وی به ‌عنوان سرویراستار در مطبوعات و گاهی به عنوان ویراستار كتاب فعالیت‌هایی داشته است. شفیعی توانسته از جشنواره‌هاي مختلفي به دلیل آثارش جايزه دريافت كند. از جمله آثار وی می‌توان “آقا بالای دست گنده»، “ماه در چاه»، “من فكر می‌كنم»، “خیمه خاموش»، “عشق خامه‌ای»، مجموعه سه جلدی “ماجراهای پاشنه طلا»، مجموعه “آوازهای پینه بسته» و ماجراهای “سلطان و آقاكوچول» را نام برد.