​رونمایی از پایگاه تخصصی نقد شعر

غلامرضا طریقی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ اظهار کرد: با توجه به اینکه علاقه‌مندان شعری که در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند امکان دسترسی به اساتید درجه یک شعر را ندارند و ما نیز نمی‌توانیم در همه شهرهای کشور کارگاه‌ها آموزشی مستمر برگزار کنیم، تصمیم بر آن شد تا پایگاه تخصصی نقد شعر را راه‌اندازی کنیم.

وی ادامه داد: از طرفی فراگیری فضای مجازی باعث شده تا جوانان زیادی از طریق تلگرام و اینستاگرام بخواهند که شاعران مطرح شعرهای‌شان را نقد کنند که این کار عملا اتفاق نمی‌افتد و شاعر اگر بخواهد پاسخگوی این موضوع باشد باید کل وقت خود را صرف این موضوع کند.

این شاعر با اعلام خبر تاسیس پایگاه تخصصی نقد شعر گفت: از این رو بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان روز جمعه (اول اردیبهشت) و در حاشیه مراسم پایانی نخستین جشنواره انجمن‌های ادبی، از پایگاه تخصصی نقد شعر رونمایی می‌کند. شاعران عزیز بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به این پایگاه مراجعه کنند و بعد از مراحل ثبت‌نام که به صورت رایگان انجام می‌شود، شعرهایشان را در معرض نقد قرار دهند.

وی افزود: در حال حاضر 20 شاعر مطرح کشور مانند عبدالجبار کاکایی، سعید بیابانکی، ابراهیم اسماعیلی اراضی و حمیدرضا شکارسری با بنیاد همکاری دارند و شعرها را حداکثر ظرف 2 هفته نقد و خروجی را روی سایت قرار می‌دهند تا سایر دوستان نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

طریقی در توضیح سایر امکانات این سایت اظهار کرد: در بخش جنبی این سایت دو بخش “منفی نقد» و “مثبت نقد» وجود دارد که در بخش نخست تمام اخبار حوزه شعر آورده خواهد شد و در بخش “مثبت نقد»، منتقدان در صورت مشاهده ضعفی کلی در شاعران جوان، از طریق مقاله‌ای به آن مشکل خواهند پرداخت.

پایگاه تخصصی نقد شعر به نشانی www.naghdesher.ir در اختتامیه جشنواره انجمن‌های ادبی به دست سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ رونمایی خواهد شد.