داستان سربازی دلباخته دختری سُنی را بخوانید

محمدکاظم مزینانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره رمان “لم‌ یزرع» گفت: این رمان نگاهی متفاوت به جنگ ایران و عراق دارد و سعی کرده جنگ را از دیدگاه یک عراقی به تصویر بکشد.

وی افزود: بایرامی در این رمان چند شخصیت عراقی را در موقعیتی دراماتیک قرار می‌دهد و بیان می‌کند که آنها در زمان جنگ ایران و عراق چه وضعیتی داشته‌اند. در واقع فارغ از سایر ویژگی‌ها مانند شیوه روایت، فضاسازی، شخصیت‌پردازی و …، نگاه متفاوت در کارهای ادبی بسیار مهم است و این نگاه متفاوت توانسته به خوبی همه اجزا و عناصر داستان را کنار هم و در جایگاه اصلی‌شان قرار دهد به گونه‌ای که برای مخاطب جذاب باشد.

مزینانی در ادامه بیان کرد: بایرامی سعی کرده به نوعی مظلومیت شیعیان عراقی در طول جنگ را نیز به تصویر بکشد و به سراغ ماجرای کشتار شیعیان منطقه دجیل در عراق رفته است. راوی اصلی رمان سربازی جوان به نام سعدون از شیعیان دجیل و دلباخته دختری از اهل سنت این منطقه است اما سنت‌های قبیله‌ای اجازه وصلت به آنها نمی‌دهد و سعدون تصمیم می‌گیرد داوطلبانه عازم جبهه شود.

کتاب “لم یزرع» توانست، سال گذشته، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه ادبی جلال آل‌احمد و جایزه ادبی شهید حبیب غنی‌پور را دریافت کند. این کتاب در 352 صفحه و به بهای 21 هزار تومان توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

محمدکاظم مزینانی، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، سال 1342 در دامغان متولد شد. وی آثار زیادی در حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال و همچنین جوایز بسیاری در کارنامه‌ ادبی‌اش دارد. از آثار مزینانی می‌توان به “آب یعنی ماهی»، “نان و شبنم»، مجموعه 6 جلدی “ترانه‌های جوجه اردکی»، “کلیله و دمنه»، “عروسی ماه و خورشید»، “دوازده آینه»، مجموعه 12 جلدی “داستان‌های هزار و یک شب»، “داستان ناتمام»، “پاییز در قطار» و “دریای گمشده» اشاره کرد.