هیچ‌کس جرات نمی‌کند بچه‌ها را نادیده بگیرد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) “محیط زیست و زندگی» دایرةالمعارفی است درباره اکوسیستم، حفظ محیط زیست، همبستگی و محیط‌بانان که به قلم مهدی ضرغامیان و تصویرگری رودابه خائف از سوی انتشارات محراب قلم منتشر شده است.

کودکان و نوجوانان می‌توانند در این کتاب با معنا و مفهوم محیط زیست، رابطه انسان با محیط زیست، چهره‌های محیط‌ زیست، عوامل نابودی محیط زیست و دوستان محیط زیست آشنا شوند.

ضرغامیان در مقدمه این کتاب نوشته است: “اخبار تخریب محیط زیست روزانه منتشر نمی‌شود بلکه ساعتی است. توقفی در کار نیست و در حال پیشروی است؛ عزمی عمومی برای کاهش تخریب دیده نمی‌شود، اما اراده تخریب استوار است. آنان که مخالف این تخریب هستند، سکوت کرده‌اند.
در برابر این موج تخریب فقط یکی دو سازمان دولتی، چند موسسه غیر دولتی، جمع بسیار کوچکی از محیط بانان و دانشمندان و عده‌ای از بچه‌های دوست‌دار محیط زیست قرار دارند.
در این میان بیشترین امید نجات محیط زیست کشورمان به بچه‌ها بسته است. سازمان‌های دولتی و غیردولتی مشکل بودجه دارند و نمی‌توانند کار مفیدی بکنند؛ محیط بانان چنان کم شمارند که حتی نمی‌توانند از همدیگر دفاع کنند و یکی یکی مظلومانه از پا درمی‌آیند، دانشمندان فریادشان به جایی نمی‌رسد و کسی صدایشان را نمی‌شنود؛ اما بچه‌ها، هیچ‌کس جرات نمی‌کند بچه‌ها را نادیده بگیرد…»

در پشت جلد این کتاب نیز آمده است: “انسان موجودی باهوش است و بسیاری گمان می‌کنند که باهوش‌ترین موجود زنده‌ جهان است. این موجود باهوش توانسته است: با نحوه تولید غذای خود، طبیعت را به ویرانی بکشاند، با زباله‌های خود طبیعت را آلوده کند و با روش حرکت و جابجایی خود مناظر طبیعت را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

در این کتاب ابتدا به محیط زیست و انسان‌هایی که در زمان‌های گذشته می‌زیسته‌اند اشاره شده سپس به چیستی محیط زیست، زیست‌کره، زنجیره‌های غذایی و اکوسیستم شهری پرداخته شده است. در بخش‌های بعدی نیز موضوعاتی مانند محیط زیست و زندگی، چگونه محیط زیست می‌میرد؟، عوامل نابودی محیط زیست و دوستان محیط زیست بیان شده است.

“دایرةالمعارف محیط زیست و زندگی» در 96 صفحه با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت 150 هزار ریال منتشر شده است.